Ladypool Primary School Governors

 

Name

Post

Start Date

End Date

Committee/ Responsibility

Appointing Body

Other School Governor Posts Held / Professional Organisations

Business Interest

Connections to staff

Mrs Elaine Ashraf

Co-opted

01.09.2019

31.08.2023

Chair of governing body. Staffing finance premises & pay committee.

Heads performance management

Governing Body

Governor at City Road Primary School

None

None

Mrs Fiona Atherton

Headteacher

31.10.2022

 

 

 

Governor at John Gulson Primary School

None

None

Mrs Saba Abdulla

Co-opted

20.01.2021

19.01.2025

Staffing, finance, premises & pay committee

Governing Body

Chartered Institute of Personnel and Development

None

None

Mrs Omsalama Ahmed

Co-opted

12.01.2020

11.01.2024

Standards & Curriculum Committee

Governing Body

Trustee of CRIS Professional memberships of ATA and VIEA

None

None

Ms Lubna Ashraf

Co-opted

01.09.2019

31.08.2023

Vice chair of governing body. Standards & Curriculum committee

Governing Body

Teacher & Governor at Al-Furqan School

None

None

Mr Shamsul Arifeen

LA

21.04.2021

20.04.2024

Chair of staffing, finance, premises & pay committee

LA

Trustee of Inspire Education Trust. SArifeen Ltd Chartered Accountant

Member ACCA

None

None

Mrs Shakeela Jabeen

Parent

17.09.2019

16.09.2023

Chair of standards & curriculum committee. Head’s performance management

Elected by parents

None

None

None

Ms Souad Annour Mahamat

Parent

17.09.2019

16.09.2023

Standards & Curriculum committee

Elected by parents

None

None

None

Mr Mumtaz Mohammed

Co-opted

01.09.2015

13.07.2023

Staffing, finance, premises & pay committee. Standards & Curriculum committee. Heads performance management. Safeguarding governor

Governing Body

None

None

None

Ms Sidra Mushtaq

Staff

11.02.202

10.02.2026

Standards & Curriculum committee

Elected by staff

None

None

None